Trening świadomości - medytacje dla początkujących
W dzisiejszych czasach trudno o spokój i harmonię. Pochłania nas tak wiele spraw: praca, rodzina, pasje. Ciężko zatrzymać się i znaleźć chwilę tylko dla siebie, swojego ciała i umysłu, a przecież dbanie o duszę jest tak samo ważne jak o ciało. Istnieją jednak skuteczne metody, dzięki którym można trenować swoją świadomość i lepiej zrozumieć siebie, a to klucz do pozytywnych zmian w życiu.
Na czym polega trening świadomości i dlaczego warto go praktykować?
Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak często wyłączamy swoją świadomość. W pośpiechu i natłoku obowiązków działamy automatycznie, nie skupiając się na swoich myślach i emocjach, a ich przetworzenie i zaakceptowanie ma wbrew pozorom niezwykle istotne znaczenie dla naszej efektywności oraz samopoczucia. Jak się jednak okazuje, możliwy jest trening świadomości, który pozwala spojrzeć z dystansu na sprawy dnia codziennego, uporządkować swoje myśli i uczucia oraz zrozumieć potrzeby, a tym samym osiągnąć równowagę i w rezultacie lepiej gospodarować swoją uwagą i czasem. Kiedy akceptujemy swoje emocje i przejmujemy nad nimi kontrolę, redukujemy stres i napięcie, a jednocześnie zwiększamy możliwości swojego umysłu, stając się bardziej kreatywnym, odpornym i pozytywnie nastawionym do życia. Harmonia ciała i umysłu, którą osiągniemy dzięki praktykowaniu treningu świadomości, to szansa na rozwój duchowy i emocjonalny.
Aby w pełni wykorzystać swój potencjał i uzyskać pożądaną równowagę, warto ćwiczyć i udoskonalać techniki medytacyjne, które powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego z nas. Istnieje wiele rodzajów praktyki, w tym pełne skupienie, za pomocą którego możemy odciąć się od otaczającego świata. Medytować można również w ruchu, np. podczas biegania, wsłuchując się w swój organizm, a także w trakcie wykonywania rutynowych czynności. Ciekawą formą treningu świadomości jest pozwolenie sobie na swobodny przepływ myśli lub też ich wizualizacja.
Medytacja sposobem na stres i wyciszenie organizmu
Stres jest naturalną i nieuniknioną częścią naszego życia. Stanowi reakcję na codzienne wydarzenia, niespodziewane wyzwania, życiowe zmiany. Co ciekawe, może towarzyszyć nie tylko negatywnym, ale i pozytywnym zdarzeniom. Odczuwamy go już od najmłodszych lat: pierwszy dzień w przedszkolu, egzaminy na studia, rozmowa kwalifikacyjna, ważne spotkanie biznesowe itd. Pojawia się także w wyniku tragicznych zdarzeń jak informacja o poważnej chorobie czy śmierć bliskiej osoby. Tak naprawdę w życiu każdego dnia stresu jest bardzo wiele.
Problem nie polega na samym odczuwaniu stresu, gdyż jest to zjawisko całkowicie naturalne, lecz na nieumiejętności radzenia sobie z nim. Nie zawsze potrafimy zapanować nad stresem. Jego nadmiar, zbyt intensywne natężenie, może działać destrukcyjnie zarówno na psychikę, jak i cały organizm. To z kolei prowadzi do negatywnych uczuć, takich jak lęk, niepokój i inne zaburzenia ze strony psychiki oraz szereg zaburzeń somatycznych.
Stresu nie można wyeliminować z życia, można jednak go oswoić. Istnieje wiele sprawdzonych technik, które sprzyjają wyciszeniu organizmu, złagodzeniu negatywnych emocji i odzyskaniu kontroli nad własnymi emocjami.
Medytacja to jeden z najlepszych sposobów na wyciszenie się, chwilowe "odizolowanie" od chaosu otaczającego świata, spojrzenie "wewnątrz" siebie. Jest to również jedna z metod radzenia sobie ze stresem. Praktyka medytacyjna wpływa na zmniejszenie odczuwania stresu, a także redukcję negatywnych emocji, jak lęk, niepokój, napięcie. Zwiększa zdolność kontrolowania emocji.
W naszym Instytucie w Olsztynie promujemy wiele naturalnych technik radzenia sobie ze stresem. W ramach konsultacji prozdrowotnych przedstawiamy różne techniki medytacji, a także inne sposoby na wyciszenie organizmu, w tym m.in. terapie z zakresu medycyny naturalnej.
Jak zacząć przygodę z medytacją?
Niezależnie od tego, jaką technikę medytacyjną wybierzemy, ważne jest, by pamiętać o kilku zasadach, których warto przestrzegać podczas treningu świadomości. Przede wszystkim ważny jest wybór odpowiedniego czasu i miejsca. Medytacja na łonie natury sprzyja relaksowi, tak samo jak odpowiednia pora dnia, ale możemy ćwiczyć zarówno na tarasie o zachodzie słońca, jak i w sypialni o poranku. Bez względu na to warto zadbać o to, by nikt ani nic nie rozpraszało naszej uwagi. Ważna jest też pozycja, która musi być wygodna, a zarazem wspomagająca koncentrację. Istotne znaczenie w treningu świadomości ma miarowy, spokojny i głęboki oddech oraz ćwiczenie wdzięczności umożliwiające skupienie się na pozytywnych myślach i odczuciach.
Pamiętajmy, że podstawą skutecznego treningu świadomości jest praktyka. Warto medytować regularnie, minimum kilkanaście minut w ciągu dnia. Dzięki temu w naszym życiu zajdą pozytywne zmiany wynikające z większej świadomości siebie, swoich uczuć i potrzeb.
Mindfulness
Aby skupić się na bieżących doświadczeniach i skoncentrować myśli na teraźniejszości, warto praktykować trening uważności, czyli mindfulness. Technika ta polecana jest również dla początkujących. Zamiast skupiać się zbytnio na przeszłości czy martwić się przyszłością, dobrze jest być "tu i teraz" i mieć świadomość myśli, emocji i odczuć, które aktualnie nam towarzyszą. Dzięki temu ćwiczymy wdzięczność i zyskujemy cenne doświadczenie, nie uciekamy od emocji, a uczymy się je akceptować. W tym celu warto wsłuchać się w swoje ciało i jego potrzeby oraz ukierunkować swoją uwagę tak, by rozładować napięcie kumulujące się np. w spiętych mięśniach. Ciekawą techniką treningu uważności jest skupienie się na konkretnym przedmiocie, np. rodzynce, poprzez dokładne badanie jego faktury, rozmiaru, zapachu czy smaku. Stymulacja zmysłów i skupienie się na odczuwanych bodźcach pozwala zaangażować ciało i ducha w teraźniejsze doznania, a to sposób na zwiększenie świadomości.